Včely na zahradě

Rojení je vlastní včelám i dalšímu hmyzu jako například mravencům. Je to způsob rozmnožování. Včely se rojí až do doby před první snůškou na konci června, kdy končí období rozvoje a začíná příprava na zimu. Nejčastějším důvodem rojení je nedostatek místa v úlu na stavbu včelího díla, na ukládání zásob na zimu nebo na kladení. Pokud tedy včely nemohou vykonávat jednu z těchto činností, úl jim již nestačí, dochází k rojení. Je naražen matečník s novou včelí královnou a původní matka spolu s částí včel všech profesí opouští úl a hledá nové vhodné místo k uhnízdění. Po vyrojení z úlu se včely usadí většinou někde poblíž a vytvoří typický hrozen. V této pozici setrvají několik hodin, někdy den až dva, do doby, než se skupině včel pátraček podaří najít nejvhodnější místo k uhnízdění.

Pokud se náhodou v blízkosti vašeho obydlí usadil roj, pak v prvé řadě nepanikařte. Rojové včely jsou mimořádně klidné a neútočné, mají totiž plné medné váčky a nemají žádné hnízdo, které by musely bránit proti vetřelcům. Pokud se roj usadil na místě, kde vás a vaši rodinu bezprostředně ohrožuje, můžete zavolat na pomoc hasiče, ale určitě se pokuste kontaktovat včelaře z blízkého okolí. Je velice pravděpodobné, že včelstvo bude jeho. Pokud vás roj nijak neohrožuje a nepřekáží vám, můžete vyčkat, dokud sám toto přechodné stanoviště neopustí.

Máte roj na zahradě?

Moc se k němu nepřibližujte a určitě se ho nepokoušejte zlikvidovat sami, například za pomoci proudu vody nebo smetáku. Se zlou byste se potázali, protože i rojové včely dokážou zle pobodat. Od člověka, který se včelstvem nemá žádnou zkušenost, je to zbytečně nebezpečné a riskantní. Včelaři mají nejenom dostatek zkušeností, ale i potřebné vybavení včetně ochranných pomůcek, které jim odchyt výrazně usnadní. Proto se obraťte na ně, případně na hasiče.

Jak rojení včel na zahradě předejít

Rojení je sice pro včely přirozené, ale ne nezbytně k němu musí dojít. Existuje řada možností, jak rojení předejít. Pro včelaře totiž znamená nemalou komplikaci a přináší i určité riziko, že by o roj mohli přijít. Odchyt roje je mnohdy složitý a nemusí se vůbec podařit.

Jak bylo již uvedeno, rojení nastává v případech, kdy v úlu včelám začíná být těsno. Je dobré myslet na tuto možnost už při pořizování nových úlů a zakoupit takové, které lze rozšiřovat. Pokud disponujete takovými úly a zjistíte, že všechny rámky jsou zakladeny nebo že včely nemají kam dávat med, je dobré úl doplnit o další prázdné rámky s mezistěnou. Je možné také do úlu vložit rámky bez mezistěny, jejichž stavba včelám zabere více času a ten získáte i vy.

Další možností je přistřihnout křídla včelí matce. Matka sice úl opustí, ale nikam nedoletí a chomáč včel zůstane na zemi vedle úlu.

Určitě nedoporučujeme mechanické zábrany instalované tak, aby včelí matka nemohla opustit úl, protože se může stát, že včely v rojové náladě narazí matečník a nově vylíhlá matka tu současnou zahubí. Rojení je ale možné využít na vytvoření oddělku, tzn. že vyjmete rámek s matečníkem a vložíte jej do nového úlu i se včelami, například odebráním nástavku.

 
 

Včely na zahradě VŠECHNY OBRÁZKY:

OBRÁZEK - Včely na zahradě

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Nehoda zablokovala hlavní tah I/50

Nehoda zablokovala hlavní tah I/50

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Řidič skončil v nemocnici. (celý článek)

Policisté hledají svědky

Policisté hledají svědky

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Chlapec chtěl zabránit střetu s vozidlem. (celý článek)

Koupil za pět prstů

Koupil za pět prstů

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Motorku mu ukradl přímo pod nosem. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )