Problém s vodou nám vyřešil vodní filtr

Při stavbě domu na našem vysněném pozemku jsme se setkali s velkým problémem – neměli jsme na něm zdroj pitné vody a vodovodní přípojka byla příliš daleko. Dlouho jsme hledali různá řešení, která by nám mohla pomoct.

Naše možnosti

Prvním krokem bylo kontaktování odborníků, abychom zjistili, jaké vůbec máme možnosti. Napojení na vodovodní přípojku bylo hned vyloučeno, jelikož přípojka byla od domu velmi vzdálená.

Dalším řešením by bylo používání vody balené. Pustili jsme se tedy do hrubých výpočtů, abychom věděli, jak moc finančně náročná by tato varianta byla. Došli jsme k závěru, že balená voda by byla nejenom velmi nepohodlným řešením, ale také bychom do ní museli každý měsíc investovat spoustu peněz. Kdybychom se pro tuto možnost přece jen museli rozhodnout, protože by se nevyskytla žádná jiná, nedokážu si představit, jak by to vypadalo v praxi.

Jako nejvhodnější řešení se jevil výkop studny. Podle sousedů z okolí bylo zjištěno, že na našem pozemku by se měl nacházet zdroj vody v zemi, proto jsme se rozhodli pro tuto možnost. Hydrogeolog naši domněnku potvrdil, a tak jsme mohli začít. Zbudování studny není jednoduchá záležitost, jelikož musíte získat stavebního povolení a splňovat jeho podmínky.

Studna se musí umístit v předepsaných vzdálenostech od zdrojů znečištění, takže jsme ji nemohli umístit kamkoliv. Samotný vrt netrvá moc dlouho a byl proveden pomocí speciální techniky. Po dokončení vrtu provedl hydrogeolog čerpací zkoušku, která měla zjistit, zda čerpání z naší studně neovlivnilo studny sousedů. Na základě toho nám hydrogeolog vydal posudek, který je potřebným dokumentem k povolení studny. Po celém tomto postupu jsme měli studnu hotovou a s ní také konečně zdroj vody na našem pozemku.

Jelikož jsme chtěli studnu používat také na pití, nechali jsme se zhotovit rozbor vody. Byla zjištěna kontaminace bakteriemi, ale také zvýšená přítomnost železa a sedimentů. Chtěli jsme tedy vodu na pití převařovat. Jak nám ale bylo sděleno odborníky, převaření sice do jisté míry ovlivní přítomnost bakterií, avšak není možné odhadnout potřebnou délku doby varu. V případě chemického znečištění nám navíc tato metoda vůbec nepomůže, jelikož varem se chemické složení nezmění.

Když jsme si mysleli, že další řešení našeho problému neexistuje, bylo nám doporučeno vyzkoušet filtry na vodu.

Proč jsme se rozhodli pro vodní filtr

filtrů nás nejvíce oslovilo, že slibují jednoduché čištění kontaminované vody na pitnou a přitom se nejedná o extrémně vysokou investici. Po poradě s odborníky z oblasti prodeje těchto přístrojů jsme se rozhodli pro jeho zakoupení. Jelikož jsme potřebovali vodu pro rodinný dům, rozhodli jsme se pro přístroj s vysokým objemem přefiltrované vody za hodinu. Použitím filtru bychom měli zbavit vodu nežádoucích bakterií, virů, cyst a dalších škodlivých látek. Při filtraci neupravené vody by se také měly eliminovat prvky železa, sedimenty a bahno, které se může ve vodě nacházet.

Na trhu je nespočetné množství typů filtrů, proto najít ten nejlepší nebylo jednoduché. U všech filtrů bylo uvedeno, k čemu jsou určeny, pro jakou spotřebu a znečištění vody jsou vhodné. Nakonec jsme narazili na značku Berkey, která odpovídala našim požadavkům, a proto jsme se rozhodli ji vyzkoušet. I přes to, že vodní filtr Berkey používáme teprve krátce, jsme s ním zatím spokojeni.

 
 

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Zatmění měsíce i představení budoucího krále – na Východní Moravě

Zatmění měsíce i představení budoucího krále – na Východní Moravě

VÝCHODNÍ MORAVA – Závěr ledna bude patřit přírodním úkazům, vlčnovskému králi, gastronomii i posledním příležitostem vidět dvě zajímavé výstavy. (celý článek)

Holdovali alkoholu

Holdovali alkoholu

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Někteří šoféři bourali pod vlivem. (celý článek)

Východní Morava žije cestováním, čerty s anděli a hudbou

Východní Morava žije cestováním, čerty s anděli a hudbou

VÝCHODNÍ MORAVA – Spoustou lákavých akcí, nejen předvánočních, žije na přelomu listopadu a prosince Východní Morava. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )