Ženy v tísni

Dokázali byste v davu rozeznat ženu, která bojuje s domácím násilím? Dám krk na to, že ne. Právě tohle totiž ženy nejvíce skrývají. Domácí násilí lze tak těžko dokázat, že se na něj ve většině případů přijde pozdě. Ani zkušený terapeut často nepozná, že se něco děje. Problémem je, že týrané ženy řešení své situace dlouho odkládají.

Proč tomu tak je a čeho se ženy tolik bojí? Důvodů je více, protože domácí násilí má několik stupňů a poloh. Může být dlouho skryté a první příznaky většinou ženy neřeší. Násilníkovi odpustí a vše se na nějaký čas vrátí do normálu. Aspoň zdánlivého, minimálně do té doby než se celá situace opakuje. Nemusí se jednat jen o násilí fyzické,může být i psychické,e­konomické,sexu­ální a další méně známé, které se zpočátku za domácí násilí ani nepovažuje. Jde o takzvané první stupínky, ze kterých se časem stanou těžko překonatelné schody, které rozhodně do nebe nevedou.
Jak to všechno začíná a lze takového násilníka předem odhalit? Velmi plíživě a nenápadně a odhalení předem nehrozí. Setkala jsem se s mnoha týranými ženami a všechny tvrdily opak. Z počátku byl partner milý, galantní až ochranářský a ve společnosti vyvolával dojem ideálního manžela. V řešení situace spojené s odchodem od násilníka brání ženám většinou strach. Je jim vyhrožováno ekonomickou tísní, ztrátou zázemí a v těch horších případech i dětí. Ve skutečnosti jde o zastrašovací manévr, který ženu psychicky svazuje a oddaluje tak její rozhodnutí násilníka opustit. Navíc je to všechno podpořeno nesmyslem, že nějakou tu facku přece schytá v manželství každá. Týraná žena vlastně ani nemá možnost zjistit, jestli tomu tak je, protože se o svých problémech stydí nebo spíše bojí mluvit. Kořeny těchto mýtů bychom hledali hodně hluboko. Dokonce rodinní příslušníci, ke kterým můžeme zařadit matky násilníků, přemlouvají týrané ženy k tomu, aby mlčeli a tiše trpěly.

Osobně si myslím, že neexistuje důvod proč druhého jakýmkoliv způsobem týrat a je to jen ubohá ukázka slabosti násilníka. Jestli si svou sílu dokazuje na ženě, tak se většinou při první konfrontaci sesype.

Důležité je vědět, že pomoc existuje a týraná žena ji najde téměř v každém městě. Většinou ji zajišťuje Městský Úřad nebo Charita. Ať už se jedná o Azylové domy nebo jiná zařízení podobného typu, všude se jí dostane pomoci. Navzdory všem dostupným informacím však musím konstatovat, že je stále hodně žen, které o domácím násilí mlčí. Hodně věcí totiž nahrává násilníkovi a současná legislativa ani žádné novely zákona kýžené plody nepřináší. Nějaké to vykázání násilníka na pár dnů z domu situaci neřeší. A rozhodne li se samotná žena opustit společnou domácnost, byť jen pro výstrahu,tak jí to při návratu dá pán domu pěkně sežrat. Je jen otázkou času,kdy se všechno vrátí do starých kolejí.

Pokud se nebude chtít vrátit k násilníkovi, Azylový dům poskytne jí, popřípadě i jejím dětem potřebné zázemí jeden rok. Zbavila se násilníka a má možnost začít znovu, podle vlastního scénáře. Právě tohle se ale často stává pro ženu tím největším oříškem, většinou bývá tak odkázána na muže, že si se sebou vůbec neví rady. Domácí násilí je citlivá a velmi intimní záležitost a my nemáme právo ženu, ať už se rozhodne jakkoliv soudit. Jediné, co můžeme udělat je seznámit jí s možnými nabídkami řešení, ovšem konečné rozhodnutí má v rukou ona sama.

 
 

Ženy v tísni AUTOR:

km

Ženy v tísni DISKUSE:

Margaret, 17.07.2014 06:58
Dobrý den, jsem opravdu velmi pozitivně překvapena, že jsem ve vyhledávači na internetovém portálu Seznam pod pojmem týrané ženy našla právě váš článek. Tedy článek z Regionu Uherského Hradiště, kraje odkud pocházím a kde jsem žila až do roku 2011. Důvod odchodu od mých dvou dcer z prvního manželství, rodičů, přátel a známých byl jednoznačný, záměr osoby nejbližší, manžela vůči mně, které zde popisujete. Nebylo mi a především zoufalství mých dětí v daném momentu pomoci. Je to opravdu pro ženu vnitřně velmi složité a nakonec v podstatě, čím déle chování manžela trvá v podstatě nemožné, cokoli změnit. Čím déle ty situace trvají tím vaše zoufalství narůstá a sebeobviňování je hlavní myšlenka, se kterou prožíváte celé dny a noci. Mohu říci, že i zdravá, myslící a samostatná žena padne na dno, ze kterého se zvedá jen velmi pomalu. Vaše doporučení, aby se žena obrátila na pomoc lidí z charity či odešla do azylového domu jsou v pořádku, nicméně ale v situaci, kdy se stáváte bezradným,jsou zde přítomny hlavně vaše děti, které jsou jako v mém případě zasaženy ještě více. Děti, které v té rodině musí žít a nemají bohužel na výběr. Proto za sebe dávám důraz pro všechny rodinné příslušníky nebo přátele a známé takových žen, aby nikdy neváhali a obrátili se sami na OSPOD či krizové centrum, které je zde v Uherském Hradišti nebo Zlíně, také na nonstop linky proti domácímu násilí, kde jim poradí a především tak pomohli dětem z těchto rodin. Tato pomoc a podpora v momentu, kdy se opravdu rozhodnete odejít od násilníka, je nesmírně cenná, neboť usnadní ženě najít možnost nové samostatné cesty životem se svými dětmi. V opačném případě často hrozí, že agresor, který je po celou dobu v převaze, najde manipulátorsky dostatek argumentů a umělých důkazů či ovlivní samotné děti proti ženě, aby s ní nezůstávaly a následně jí nebyly svěřeny do péče. Já žiji se svými dcerami opět pohromadě a děkuji všem, kteří mi velmi a obětavě pomohli i vám, kteří na toto téma týraní osob žijících ve společném obydlí nezapomínáte. Nalezla jsem v sobě sílu k novému životu v jiných lidských hodnotách a kvalitě především pro své dcery. Kateřina Luisa Paděra-Daňhelová, MBA, MSc.
 

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Na Východní Moravě se vyrojí čerti a přiletí andělé

Na Východní Moravě se vyrojí čerti a přiletí andělé

VÝCHODNÍ MORAVA – Na Východní Moravě se vyrojí čerti a přiletí andělé. Aby ne, přichází Mikuláš. (celý článek)

Za volant usedli pod vlivem

Za volant usedli pod vlivem

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Řidiči se posilňovali alkoholem a drogami. (celý článek)

Holdovali alkoholu

Holdovali alkoholu

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Někteří šoféři bourali pod vlivem. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )