Setkání s charitou

Kdy a kde je potřeba „osobní asistent“, kdo ho potřebuje a v jakých situacích? Jaká je vlastně jeho pracovní náplň a co všechno musí zvládat a umět? Pokusím se vám aspoň na část z napsaných otázek odpovědět, i když to nebude v žádném případě lehké. V reálném životě je totiž docela složité podle definice sociálního zákona rozlišit, co služba zahrnuje a co už je nad její rámec. V sociálních službách se totiž můžete denně dostat do nečekaných situací, které budou závislé od vašeho bleskového rozhodnutí a to může změnit život nejenom vám ale i druhým lidem.

Co mě nejvíce zaráží, je reakce okolí, které s postiženými lidmi v běžném životě stále nepočítá. Mnoho lidí se tváří, že se jich tato problematika vůbec netýká a na sociálně potřebné si vzpomenou, až když se setkají s nějakým konkrétním případem osobně. Přitom si ani neuvědomují, že ze dne na den se můžou sami dostat do podobné situace. Dalším častým jevem je naprostá nepřipravenost obchodů a institucí co se týká bezbariérových přístupů a to radši nebudu rozebírat autobusové a vlakové spoje. Není to tak dávno, co cestující na vozíčku, kteří se rozhodli jet vlakem, cestovali v nákladovém nebo ještě horším prostoru. Několikahodinový výlet tak museli absolvovat v temném a nedůstojném prostoru bez oken a jakéhokoliv větrání.

V nedávné době jsem dostala možnost nahlédnout do této problematiky trošku více a jsem za tuto zkušenost vděčná. A to i navzdory tomu, že jsou moje pocity spíše rozporuplné. Dostala jsem příležitost absolvovat kurz „Sociální pracovník“, obor Pečovatelská činnost.

Pečovatelská činnost zahrnuje spoustu služeb a já jsem nahlédla pod pokličku nejmladší z nich „Osobní asistenci“. Je to většinou časově omezená služba u klienta s různě těžkým onemocněním. Jsou to lidé, kteří jsou celodenně odkázáni na pomoc druhých, do nedávné doby většinou rodinných příslušníků. Všem se rozvinutím nemoci od základu změnil život a to ať chcete nebo ne, naruší mezilidské vztahy. Nástupem osobního asistenta se však mnoho změnilo a co je nejdůležitější, určitě k lepšímu. Z úst uživatelů osobní asistence jsem často slýchávala, že jim touto službou začal „nový život“. Najednou můžou plánovat, rozvíjet se a s pomocí osobního asistenta růst, vzdělávat se a hlavně dopřávat si věci, které „nám ostatním“ přijdou běžné a dostupné. Můžete namítnout, že to přece mohli i předtím. Možná ano ale určitě ne všichni. U většiny z nich totiž rodinní příslušníci pracují nebo mají své vlastní rodiny a nikdy se nemohli věnovat takto postiženému člověku na plný úvazek. Kdežto pro „Osobního asistenta“ je to náplň práce.

Rozhodně není „Osobní asistence“ pro každého. Je totiž potřeba plného nasazení, stoprocentního výkonu, ochoty, empatie, sociálního cítění, asertivity a hlavně plné přítomnosti. Není totiž možné být myšlenkami nepřítomen. Vznikají zde vazby, které jsou založeny na naprosté důvěře a intimitě, se kterou se asistenti potýkají denně. Přesto je služba „Osobního asistenta“pod­hodnocená a brána spíše jako nějaký nadstandard. Je nedoceněná a stojí v zástupu jiných služeb, který stát opomíjí a odsouvá na druhou olej. Někde jsem četla a předem se omlouvám, jestli ta definice nebude úplně přesná, že

“Úroveň vyspělosti státu se posuzuje podle kvality poskytovaných služeb sociálně slabým“. Co myslíte, jak si stojíme…

 
 

Setkání s charitou VŠECHNY OBRÁZKY:

OBRÁZEK - Setkání s charitou

Setkání s charitou AUTOR:

km

Setkání s charitou DISKUSE:

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky, buďte první!

MOHLO BY VÁS JEŠTĚ ZAJÍMAT:

Za volant usedli pod vlivem

Za volant usedli pod vlivem

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Řidiči se posilňovali alkoholem a drogami. (celý článek)

Použil kartu jiného řidiče

Použil kartu jiného řidiče

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Muži nyní hrozí až dvouleté vězení. (celý článek)

Nehoda zablokovala hlavní silniční tah

Nehoda zablokovala hlavní silniční tah

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Silnice I/50 byla tři hodiny uzavřena. (celý článek)

 

ČLÁNEK JE ZAŘAZEN V KATEGORIÍCH:

SDĚLENÍ

OBSAH TVOŘÍ TAKÉ ČTENÁŘI!

O PORTÁLU REGION-UH.CZ

PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 
 
Naši partneři (např. )